» Drama Japońska

Drama Japońska

Nazywane także w skrócie dorama (jap. ドラマ dorama)[/b– aktorskie seriale odcinkowe japońskiej telewizji nadawane dziennie. [b]Wszystkie główne stacje telewizyjne w Japonii produkują różne seriale z gatunku m.in. romans, komedia, kryminał, horror i wiele innych. Na specjalne okazje mogą być tworzone jedno- lub dwuodcinkowe dramy dotyczące konkretnego tematu, takie jak drama wyprodukowana w 2007 roku na 60-letnią rocznicę zakończenia II wojny światowej.Japońskie serie dram nadawane są w trzymiesięcznych sezonach, z nowymi odcinkami nadawanymi wraz z każdym nowym sezonem. Większość dram jest nadawanych w ciągu tygodnia w godzinach wieczornych około 21:00, 22:00, a nawet 23:00. Dramaty pokazane rano lub po południu są zwykle nadawane na bieżąco w specjalnym bloku jak np. "Asadora" stacji NHK. Wieczorne dramy składają się zazwyczaj z dziewięciu do dwunastu odcinków, czasem zawierają epilog, gdy drama okazała się odnieść ogromny sukces.

Japonia ma cztery telewizyjne sezony: zima (styczeń-marzec), wiosna (kwiecień-czerwiec), lato (lipiec-wrzesień) oraz jesień (październik-grudzień).


Popularne dramy

Większość ludzi kojarzy dziś japońskie dramy z nowoczesnym stylem scenopisarstwa, który wprowadził termin "modnych dram" (ang. trendy dramas). "Modny" wzór japońskich dram został wynaleziony w latach 1980, gdy scenarzyści postanowili dotrzeć do odbiorców telewizyjnych z tematami, które obejmowały prawdziwe życie w Japonii, w czasie, gdy Japończycy odczuwali skutki pęknięcia gospodarczej bańki spekulacyjnej. Formuła dram została ulepszona na początku lat 1990, kiedy fabuła zmieniała się wraz z upływającym czasem. Poprzez zwracanie uwagi na trudniejsze kwestie, w tym przemoc wśród nastolatków, maltretowanie dzieci i nowoczesne życie rodzinne, forma dram była zmieniana, aby pasowała do zmiany gustów telewidzów. Nawet dziś sukces japońskich dram jest wynikiem pozostawania przy wzorze "modnych dram".Chociaż niektórzy ludzie uważają Super Sentai i inne seriale z gatunku tokusatsu, nie są one jednak przykładem "modnych dram". Ogólnie, większość dram emitowanych wieczorem w dzisiejszych czasach są to "modne dramy", ale termin ten nie odnosi się do innych rodzajów dram, takich jak jakie emitowane są w bloku asadora.


Różnice między stacjami telewizyjnymi

Dramy emitowane na kanałach Fuji Television i NTV są obecnie są jednymi z najbardziej popularnych. Chociaż stacja TBS wyprodukowała kilka bardzo udanych dram w przeszłości i nadal produkuje popularne dramy, jednak w ostatnich latach Ocena ich powodzenia stopniowo maleje.

Fuji TV jest powszechnie uznawana za twórcę formuły dram. W latach 1980 i 1990 stacja Fuji TV spopularyzowała trendy dramy z wykorzystaniem młodych i popularnych aktorów i aktorek z tamtych czasów. Dramy nadawane w poniedziałki o 21:00 są powszechnie nazywane "Getsuku" (skrócenie wyrażenia "poniedziałek o 9"). Fabuła tych dram zazwyczaj zawiera wątek miłosny. Blok ten jest uważany za bardzo popularny przedział czasowy dla emisji dram i zwykle ma wysoką oglądalność w trakcie sezonu. Jednak w ostatnich latach popularność dram "Getsuku" zmalała, przy większości dram nie przekraczających progu 20% średniej oceny.Różne sieci telewizyjne w Japonii mają swoje koncepcje. TV Asahi, na przykład, skupia się głównie na jidai-geki i historiach związanych z przestępczością. Stacja NHK większą uwagę przykłada programom, które docierają do starszych odbiorców, koncentrując się głównie na dramach dotyczących znaczących okresów w historii, często z gwiazdorską obsadą – są to tzw. taiga dramy, a także tworząc inspirujące dramy, które skupiają się na młodym i silnym bohaterze lub bohaterce.

źródło: wikipedia.pl